Kör Baykuş - Sadık Hidayet - Kitap Yorumu

kör baykuş sadık hidayet kitap yorumu
Hiç tanımadığın, hakkında fikrin olmadığı bir ülkenin edebiyatına ve diline alışık olmadığın bir yazarın kitabını okumak benim için elbette çok zor oluyor. Sadık Hidayet, İran modern edebiyatının kurucularından sayılıyor. Bana uzak olan bu edebiyat, Sadık Hidayet sayesinde en azından hakkında fikir edinmeme yardımcı oldu. Sadık Hidayet, ölümünden önce yayınladığı Kör Baykuş kitabını tereddütle almış ama bir solukta okumuş olmam beni mutlu ediyor. Sadık Hidayet’i Kör Baykuş kitabı sayesinde tanıdım ve hiç pişman değilim. Çoğu kitapta verilen uzunca anlatılan duygular, düşünceler ve dram bana çok sıkıcı gelmesine rağmen Kör Baykuş büyük merak ve karmaşayla takip ettiğim, okuduğum bir kitap oldu.

Kör Baykuş, ruhsal ve fiziksel acılarla savaşan, sevmediği halde sütkardeşiyle bir oyun yapılarak zorla evlendirilen ama sonrasında karısının ilgisizliği yüzünden acı çeken kahramanımızı anlatıyor. 4 duvar arasında esrarkeş kahraman ölümü bekliyor. Odasında ölümü bekleyen kahramanımız karısının kendisini sürekli aldattığını düşünüyor. Karısına olan öfkesi hiç bitmek bilmiyor, ona şırfıntı demeyi tercih ediyor.

Kahramanımız odasını bir tabut olarak somutlaştırırken, ölüm olarak da soyutlaştırıyordu.
Benim odam bir tabut değil miydi? Yatağım mezardan daha soğuk, daha karanlık değil miydi? Yatağım hep seriliydi; yatmaya davet ederdi beni. Birkaç kez tabutta olduğum fikri geçti aklımdan. Geceleri odam küçülüyor, sıkışıyor gibi geliyordu bana. Mezarda da aynı şey hissedilmiyor mu? Ölümden sonraki duygulardan haberi olan var mı?
-Ayrıntı Yayınları, Kör Baykuş, Syf 78.

Sadık Hidayet’in ustaca kurgulanmış romanı yer yer anlatımda tekrarlara başvurulmuş, kahramanlar sıkca olay içerisinde tekrarlanmış. Yer, zaman, mekan ve olay örgüleri karmaşık bir kronolojiye dayanmış olsada geçişlerde akıcılığı sağlamıştır. Kitabı okurken çoğu sayfada bu sayfayı zaten okumuştum yanılgısına kapılabilirsiniz.

Kitap okunduktan sonra dahasını istiyor, yarım kalmışlık duygusu ile kitabı tekrar okumak istiyorsunuz, gerçekten müthiş bir eser.. Unutmadan çeviri Mehmet Kanar tarafından yapılmış… Kenarda köşede kalmış bir eser olmamasını tüm içtenliğimle istiyorum, derin düşüncelere dalmak için okunabilir bir eser…

0 Yorum "Kör Baykuş - Sadık Hidayet - Kitap Yorumu"

Yorum Gönder

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam

x