İstanbul Kırmızısı Film Konusu

İstanbul kırmızısı filmin konusu
İstanbul Kırmızısı Afişi
Bugün bir film izlenecekse vizyondaki en iyi kadronun filmi izlenmeli deyip, Muğla yollarında kısa bir yolculuk yapıp sinema salonuna girdik. Önceden karar verdiğimiz üzere İstanbul Kırmızısı adlı filme biletimizi aldık. Nasıl almayalım ki, oyuncu kadrosu Halit Ergenç, Nejat İşler ve Mehmet Günsür gibi daha nice oyuncuyu içinde barındırıyor. Filmin fragmanı da muhteşem. Fakat… Sanki fragman çekilmiş sonra diğer sahneler fragmandan esnetilmiş gibiydi adeta…

Film, Ferzan Özpetek tarafından yazılmış İstanbul Kırmızısı kitabından uyarlanmış ve Ferzan Özpetek yine kendisi tarafından senaryosunu yazmıştır (İtalyanca yazılmış sonradan Yıldırım Türker ile beraber Türkçeleştirilmiş).

Filmin konusu kısaca: Eski yazar, editör Orhan Şahin’in İstanbul’da yaşayan yönetmen Deniz Soysal’ın çıkaracağı ilk kitabının editörlüğü yapmak için Londra’dan İstanbul’a gelmesiyle başlıyor. Orhan, Londra’dan Deniz’in ailesiyle birlikte yaşadığı yalıya gelir ve Deniz’in daveti üzerine yalıda konaklamaya başlar. Fakat Deniz bir süre sonra ortadan kaybolur. Orhan, Deniz’in anlaşılamayan ilişkisi, arkadaşları ve hatta ailesiyle birlikte süre gelen bir hikayeye tanıklık eder.


Benimde kısaca görüşlerimi söylemem gerekirse: Film oyuncularıyla harikalar yaratabilecek, Türk dram filmleri listelerinde izleyicilere bir armağan olabilecekken maalesef gerek oyunculuk gerekse de -ve önemli bir unsur olarak- senaryo çok boş kalmış adeta Türk dizilerindeki boşluklar gibi tamamlanmaya çalışılmış.

Örnek vermek gerekirse Deniz ve Orhan’ı birbirine bağlayan hayat hikayeleri daha iyi vurgulanabilinirdi. Ayrıca merak konusu olan Yusuf’un gerçekleri de soru işareti olarak aklımızda kalmış durumda. Son olarak Orhan ve Neval ilişkisi o kadar boş kalmış ki, sanki senaryo boş kalmasın diye eklenmiş… Fakat şunu da söylemek gerekir ki: Senaryo genel hatlarıyla boş kalmış olsa da izleyiciye merak uyandıran ve devamı izlenilmek istenilen bir heyecan katıyor.

Hayal kırıklığı da olsa en azından merak edip kitabı da okunabilir 🙂 En azın okumamış olanlar için…

*Güncelleme

Film’i izledikten bir süre sonra üstüne düşünüldüğü vakit anlamlı mesajların olduğu fikrine kapılmamak elde değil…

0 Yorum "İstanbul Kırmızısı Film Konusu"

Yorum Gönder

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam

x